• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Norsk institutt for naturforskning
  • NINA Rapport/NINA Report
  • View Item
  •   Home
  • Norsk institutt for naturforskning
  • NINA Rapport/NINA Report
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Fortsatt nedgang i gytemoden størrelse hos lagesilda i Osensjøen. Prøvefiske i 2019

Sandlund, Odd Terje; Johnsen, Stein Ivar; Myrvold, Knut Marius
Research report
Thumbnail
View/Open
Rapport (1.103Mb)
URI
http://hdl.handle.net/11250/2638942
Date
2020
Metadata
Show full item record
Collections
  • NINA Rapport/NINA Report [2044]
Abstract
Sandlund, O.T., Johnsen, S.I. & Myrvold, K.M. 2020. Fortsatt nedgang i gytemoden størrelse hos lagesilda i Osensjøen. Prøvefiske i 2019. NINA Rapport 1773. Norsk institutt for naturforskning.

Størrelsen til gytemoden lagesild i Osensjøen var i lange perioder stabil, og i perioden fra 1976 til 1998 var gytefisken i gjennomsnitt omkring 28,5 cm og 188 gram. Flere runder med prøvefiske i perioden fra 2008 til 2019 viste en gradvis, men dramatisk nedgang i fiskelengde og fiskevekt, og i 2019 var gjennomsnittlig størrelse på gytemoden lagesild nede i 17,6 cm og 35 gram. I 2019 utgjorde lengdeklassen 16-17,9 cm hele 67 % av det innsamlede materialet, og alderssammen-setningen i gytebestanden bestod av 70 % treårig fisk. Det har altså vært en gradvis nedgang i både gjennomsnittslengde og -alder i gytebestanden fra 1998 til 2019. Lengde- og aldersfordelingen i materialet fra 2019 omfatter også ettårig gytemoden lagesild med lengder mellom 12 og 13 cm. Så ung og liten gytefisk har aldri vært observert i Osensjøen tidligere. Dette kan muligens bety at vi i åra framover vil få se en videre reduksjon i gytefiskens størrelse, der vanlig alder ved første gyting blir ett år (dvs. to vekstsesonger) og en lengde på ca. 12 cm.

En tettere forekomst av småvokst lagesild betyr lettere tilgang på passende byttefisk for auren i innsjøen. I det begrensete materialet av aure fra 2019 hadde alle rester av fisk i magen. Byttefisken, som for en stor del kunne identifiseres som lagesild, var i gjennomsnitt 11,9 cm. I magene fra et materiale av aure fra 1970-åra var det bare ca. 30 % som inneholdt rester av fisk. Materialet av aure fra 2011 og 2019 ser ut til å ha noe bedre vekst enn fisk fanget på 1970-tallet.
Publisher
Norsk institutt for naturforskning (NINA)
Series
NINA Rapport;1773
Copyright
© Norsk institutt for naturforskning Publikasjonen kan siteres fritt med kildeangivelse

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit