• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Norsk institutt for naturforskning
  • Publikasjoner fra CRIStin - NINA
  • View Item
  •   Home
  • Norsk institutt for naturforskning
  • Publikasjoner fra CRIStin - NINA
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Forslag til kategorisering av laksebestander som er påvirket av rømt oppdrettslaks. Oppdatering for perioden 1989-2012

Diserud, Ola Håvard; Fiske, Peder; Hindar, Kjetil
Research report
Thumbnail
View/Open
976.pdf (736.3Kb)
URI
http://hdl.handle.net/11250/2380053
Date
2013-11
Metadata
Show full item record
Collections
  • NINA Rapport/NINA Report [1815]
  • Publikasjoner fra CRIStin - NINA [1722]
Original version
Diserud, O.H., Fiske, P. & Hindar, K. 2013. Forslag til kategorisering av laksebestander som er påvirket av rømt oppdrettslaks – Oppdatering for perioden 1989-2012. - NINA Rapport 976. 22 s.  
Abstract
Denne rapporten presenterer en modellbasert analyse av hvordan villaksbestander (Salmo sa-lar) er blitt påvirket av rømt oppdrettslaks i løpet av årene 1989-2012, og et forslag til trusselka-tegorisering på grunnlag av den modellbaserte analysen. Analysen er en oppdatering av kate-goriseringsforslaget i NINA Rapport 782 (Diserud mfl. 2012), nå med tre nye år med registre-ringer (2010-2012). Påvirkningen er beregnet ut fra registrerte andeler rømt oppdrettslaks i el-vefangster i perioden 1989-2012, kunnskap om gytesuksess til oppdrettslaks i naturen, og mo-dellering av utviklingen basert på gjennomsnittsverdier for andelen rømt oppdrettslaks og deres avkoms relative suksess i konkurranse med villaks. Modellen beregner hvor stor andel av re-kruttene etter hver gyting som har villaksbakgrunn, oppdrettslaksbakgrunn, eller er en blanding av de to. Modellberegningene viser at andelen gytefisk med villaksbakgrunn er redusert i mange elver i Norge, av de 110 elvene som er kategorisert.
Publisher
Norsk institutt for naturforskning
Series
NINA Rapport;976

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit